středa 14. května 2014

Mezi ečky - Enazi

Dneska jsem na facebooku u jedné své kamarádky, která si peče sama domací pečivo, narazila na zvlaštní diskuzi.
Kamarádka upekla chleba s nastrouhanou margotkou, prý bzl vynikající, stále chutnal jako chleba a zároveň měl jemný nádech soji a čokolády. Pod fotkou se, jak jsem již řikala, okamžite strhla diskuze o ečkách. Anižby zainteresovaní bez ečkáři věděli, jaká éčka vlastně Margotka obsahuje. Vtipně odkazují na google a podobně, ale asi ho ani sami nepoužili.
Pro rýpali, Margotka obsahuje:
cukr
sójová mouka
glukózový sirup
rostlinný tuk
ztužený rostlinný tuk
kakaový prášek se sníženým obsahem tuku
sušená syrovátka
aroma
E422 - glycerol
kakaová hmota
kakaové máslo
mléko sušené
laktóza
E322 - lecitiny
E476 - polyglycerolpolyricinoleát
E1103 - invertasa
rostlinný koncentrát
rostlinný extrakt
E101 - riboflavin
E160a(ii) - beta-karoten
směs ořechů
fruktózový sirup
alkohol
ovocná složka
kokos
sušené vaječné bílky
rýžové křupinky (obsahuje lepek)
jedlá sůl

když si kliknete na odkazy zjistíte, že "njenebezpečnější" je E1103 což je něco jako nahražka cukru.

Též si dávám pozor na to co jím, ale že bych kvůli tomu zavrhovala všechna ečka? Jen tak, protože někdo řekl, BACHA NA NĚ!!!ˇ
Žijeme v době, kdy si můžeme všechno ověřit, vyzjistit informovat se a přesto se najdou tací, kteří prostě něco slyší a tak to je. Level MASTER ovšem nosí ti, kteří ještě v diskuzi tvrdí, že jsou chemici, odborníci přes zdravou výživu, ale hodnota jejich příspěvku se rovná nule, zeptáte-li se jich, proč podle jejich názoru,nebo v čem je to nebezpečí zrovna u toho konkrétního výrobku, produktu a podobně, dokola jen opakují, že prostě éčka jsou zlo a nesmí se jíst.

Zároveň mě to ale donutilo se zamyslet, nad tím, co naše doba produkuje, jestli to s tou zdravou výživou a mediální masáží už nepřeháníme, dostáváme se do stadia, kdy se bojíme jíst i pomeranče a všemi možnými studiemi se utvrzujeme i v tom, že ani ovoce neni zrovna nejzdravější. Pak vznikají právě takovéto pošramocené osobnosti lidí, kteří něco zaslechnou, přečtou si jeden článek, nebo pochybný blog na internetu a už jsou odbornící a samozvaní doktoři. Do obchodu, chodíme s letákem o éčkách, čteme pozorně složení, sledujeme všechny testy, kontroly, vyhodnocení.
Ne, nechápejte mě špatně, neřikám, že to občas neni pro dobro věci a není třeba se dívat a sledovat co jíme, ale myslím, si že člověk by měl být opravdu informovaný, opravdu si nastudovat co je co a dávat si pozor na ty nejhorší blafy - a tím myslím i ty články všude možně. Ale proboha lidi! Oči otevřené o všem pochybovat a všeho s mírou

A jinka takovým to enazi, bych doporučila, aby najeli na paleo dietu, třeba se jako neandrtálci dožijí i třicítky.

Žádné komentáře:

Okomentovat